Restaurant Dolní Grund

Rum - rozdělení a druhy


Podle barvy a způsobu výroby

Existují dvě základní kategorie výroby rumu. Nejpoužívanější metodou je výroba z melasy cukrové třtiny označována jako Industriel. Tato metoda je používaná u 80% výrobců. Pro producenty se vyplatí rum vyrábět touto cestou, protože při výrobě melasy vzniká také cukr, který má další průmyslové využití.

Zbylých 20% používá výrobu rumu přímo z vylisované šťávy cukrové třtiny. Tento rum je označován jako Agricole (zemědělský rum). Čerstvá šťáva se nedá skladovat a musí být tedy co nejdříve vydestilována. Největší produkce takto vyrobeného rumu vzniká ve francouzských zámořských oblastech, které jsou také označovány jako Francouzské Antily. Nejproslavenější rumy typu Agricole vznikají na ostrově Martinik. Ten jako jeden z mála má své vlastní normy pro výrobu rumu. Byla mu udělena francouzská ochranná známka původu „Appelacion d’Origine Controleé Martinigue“. To udává, že rum je vyroben pouze destilací čerstvé šťávy z cukrové třtiny a má přísná pravidla výroby. Toto označení zaručuje špičkovou kvalitu produktu a tím se řadí mezi světovou špičku mezi všemi rumy.

Podle chuti a tělnatosti

Rumy jsou také často děleny podle tělnatosti a také podle oblasti, kde byl vyroben na jemné, sladké, středně tělnaté a tělnaté rumy. Typickými příklady výrobců jemných rumů jsou Kubaa Portoriko. Sladké rumy jsou naopak typické pro ostrovy patřící k Francouzským zámořských oblastem, mezi které patří Martinik, Francouzká Guyana, Réunion a Guadalupe. Sladké rumy jsou vyráběné zásadně ze šťávy cukrové třtiny. Reprezentanty středně tělnatých rumů jsou Guatemala a Nikaragua. Tělnaté rumy jsou vyráběny hlavně na ostrově Jamajka.

Podle způsobu zrání

  • Solera: několikaletý proces zrání rumu. Solerou by se dal označit soubor sudů, které byly použity při výrobě rumu. Prakticky se jedná o vrstvení sudů na sebe, kdy nejspodnější řadu tvoří nejstarší rum a horní řadu rum nejmladší. Sudy jsou přidávány postupně a nejčastěji s odstupem jednoho roku. Věk na etiketě rumu stařený systémem solera, je nejčastěji označením nejstaršího věku rumu z výsledného blendingu. Například rum Zacapa Centenario 23 Aňos je blendovaný rum mezi šesti a dvaceti tří lety. Průměrný věk tohoto rumu je však odhadován na věk deseti let.
  • Reserva: rum blendován z těch nejlepších stařených rumů. Velmi často bývá také ve spojení se systémem solera. Označením reserva chtějí výrobci upozornit, že se jedná o výjimečný a špičkový produkt mezi rumy.
  • Barrel Proof: rum, který je lahvován o obsahu alkoholu, který získal po době svého zrání. Některé rumy tohoto typu mohou nést také označení „cask“. Rumy s tímto označením nejsou blendovány a jsou stařeny v jednom sudu a mohou nést tedy označení „single barrel“.

Podle barvy

  • Blanco (světlé): Rumy typu blanco jsou také označovány jako bílé nebo lehké rumy. Jelikož se jedná o lehce stařené produkty, není jejich aroma výrazné a nejčastěji jsou využívány jako základní báze do řady koktejlů, pro které je rum typický. Bílé rumy jsou také často speciálně filtrovány přes dřevěné uhlí, aby se odstranilo lehké zabarvení od sudu a také některé složky aroma, která jsou pro tento typ rumů nežádoucí. Doba zrání je minimálně 6 měsíců.
  • Oro (zlaté): Podle barvy, kterou tyto rumy získávají po staření ve vypalovaných dubových sudech, jsou také nazývány jako zlaté rumy. Díky delšímu zrání než rumy bílé jsou chuťové vlastnosti i aroma plnější. Zlaté rumy mají často nádech také sudu, ve kterém zrály ne delšídobu než 5 let.
  • Spiced (kořeněné): Rumy s označením spiced mají obvykle nižší procento alkoholu. Jsou specificky kořeněné s přidáním různých extraktů a také karamelu. Kořeněné rumy zrají vsudech od 5 do 25 let.
  • Dark (tmavé): Tmavé rumy získávají svoji barvu díky silně vypalované vrstvě v sudech. Chuť i aroma těchto rumů je o poznání silnější než u rumu bílého nebo zlatého. Rumy mají často silný melasový či karamelový podtext.
  • Flavoured: Ochucené rumy vznikají teprve až v posledních letech jako konkurence ochucených vodek. Mají obecně nižší procento alkoholu a to obvykle na hranici 30%. Jejich využitíje především k přípravě lehkých, jednoduchých koktejlů.
  • Premium: Prémiové rumy jsou ceněny jako nejlepší whisky či koňaky. Obvykle jsou blendovány a některé z nich dosahují věku sudu i více jak dvacet let. Takto zrající rumu jsou označovány jako „aged“ nebo také „aňějo“.

František Andrle

Dolní Grund